top of page
Informacje ogólne

Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa

Garbage Studies - Kulturowe i ekologiczne aspekty śmieci
organizowana przez  

Koło Naukowe Studentów Archeologii

Studenckie Koło Naukowe Etnologów

Studenckie Koło Naukowe Wschodoznawców

Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

       Zygmunt Bauman, odwołując się do rozpoznań Mary Douglas na temat brudu, definiuje śmieć jako to, „co nie jest na swoim miejscu”. Nie można byłoby mówić o śmieciach, gdyby nie przeświadczenie o istnieniu porządku. Bauman twierdził również, że „pozbywamy się śmieci w najradykalniejszy i najskuteczniejszy sposób: nie patrzymy na nie, sprawiając, że stają się niewidzialne, i nie myślimy o nich, sprawiając, że stają się nie do pomyślenia”*. Na przekór temu stwierdzeniu przedmiotem naszych zainteresowań uczyniliśmy przedmioty na co dzień niezauważalne, zniszczone, niemodne, brzydkie, przestarzałe, ale czy bezwartościowe?

       Celem konferencji jest interdyscyplinarna refleksja nad wielowymiarowym zagadnieniem śmieci prowadzona z perspektywy nauk humanistycznych, społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. Termin „śmieć” można rozumieć dosłownie – jako rzecz zużytą lub zniszczoną, przeznaczoną do wyrzucenia. W tym ujęciu interesuje nas, co rzeczywiście dzieje się z przedmiotami, których się pozbywamy, w jaki sposób są one zagospodarowywane – jak są wyrzucane, zbierane i wykorzystywane przez innych ludzi, składowane, segregowane oraz poddawane recyklingowi. Przedmioty te mogą stanowić również bezpośrednie zagrożenie dla życia i środowiska. Z drugiej strony śmieci można potraktować mniej dosłownie, jako kategorię społeczną i kulturową. I tak na przykład, śmieć zdaje się być użyteczną metaforą na to, co zbędne i niepotrzebne, czego przejawem są różnego rodzaju wykluczenia społeczne. Śmieć może być też zręcznym narzędziem oporu i kontestacji otaczającej nas rzeczywistości. Wreszcie, śmieć jako kategoria sama w sobie jest zróżnicowana społecznie i kulturowo. Dodatkowo, organizując niniejszą konferencję chcemy stworzyć przestrzeń do wspólnej interdyscyplinarnej dyskusji na temat wpływu śmieci (a w zasadzie tego, co z nimi robimy) na środowisko i czekającą nas przyszłość.

 

W ramach konferencji proponujemy podjęcie następujących zagadnień:

 

  • śmieci jako zróżnicowana kategoria tworzona kulturowo

  • śmieci jako kategoria marginalizacji społecznej

  • śmieci jako produkt uboczny produkcji i konsumpcji

  • śmieci, czyli rzeczy

  • śmieci w naukach przyrodniczych

  • śmieci w naukach o przeszłości

  • śmieci w sztuce

 

 

Termin nadsyłania zgłoszeń: 25 marca

Ogłoszenie listy uczestników: 30 marca

Opłata konferencyjna: 50 zł (opłata obejmuje catering i materiały konferencyjne)

 

 

* Z. Bauman, O przemijaniu trwania, w: K. Kuligowska, C. Obracht-Prondzyński (red.), Śmieć w kulturze, Gdańsk: Wydawnictwo Naukowe Katedra 2015, s. 41.

Plan konferencji

Plan konferencji

Komitet naukowy

Opiekun naukowy konferencji

prof. UAM dr hab. Andrzej Michałowski

prof. dr hab. Danuta Minta-Tworzowska

prof. UAM dr hab. Waldemar Kuligowski

dr hab. Michał Pawleta

dr hab. Grzegorz Skrukwa

dr Agata Hummel 

dr Magdalena Lachowicz

Komitet naukowy
Organzatorzy
Patronaty

Patronaty

Kontakt

Kontakt

Dziękujemy! Wiadomość została wysłana.

Mapy

Mapy

bottom of page